نوروپاتی شنوایی

نوروپاتی شنوایی، اختلال در انتقال محرک های شنیداری از گوش درونی به عصب و ساقه ی مغز شنوایی اختلالی همسان نیست بلکه، مجموعه ای از نابهنجاری های شنیداری با مکان های اختلال متفاوت و علل های متفاوت است.

در این نوع اختلال سلول های شنوایی کار خودشان را درست انجام می دهند و این عصب است که مشکل دارد چون عصب باید سیگنال ها را از حلزون گوش بگیرد و تحویل مغز دهد که متاسفانه اختلال در این ناحیه باعث مشکل می شود.


برخی از علائم نوروپاتی


1- مشکلات درک گفتار در محیط های با نویز بالا
2- نورپاتی که در هماهنگی برای فعالیت هایی مثل دویدن و نوشتن ممکن است تاثیر بگذارد
3- کم شنوایی نورپاتی روز به روز و حتی ساعت به ساعت نوسان دارد


دلایل زیادی برای نوروپاتی شنوایی گفته شده است که یک دیگر از آن دلایل می تواند بیماری و ضربه یا ارثی باشد. برخی دیگر از شایع ترین دلایل نوروپاتی شنوایی عبارتند از :


1- بیماری های عفونی
2- اختلالات ایمنی
3- تولد زودرس
4- بیماری های عصبی
5- زردی بالا مخصوصا اگر نیاز به عوض کردن خون باشد


چگونگی درمان درد نوروپاتی


1- ورزش: به صورت مرتب ورزش را در برنامه های روزانه خود قرار دهید و می توانید برای انجام ورزش های مناسب از پزشک خود مشورت بگیرید، لازم نیست ورزش های شدید انجام دهید زیرا پیاده روی سه بار در هفته به کنترل سطح قند خون و بهبود عضلات کمک می کند.


2- منیزیم: مصرف منیزیم برای این بیماران بسیار مفید است زیرا اسید چرب و پروتئین موجود در آن باعث می شود که سلول های جدید تولید شود. مصرف منیزیم برای کارکرد عصب خوب است و این ماده مغذی انرژی را به همه قسمت های بدن می رساند.


3- فلفل قرمز تند: کپسایسین(مسئول طعم تند فلفل است) موجود در فلفل برای رفع مشکلات مربوط به گردش خون استفاده می شود و اشتها را افزایش می دهد.


نتیجه گیری


بیماری نوروپاتی شنوایی از شیرخوارگی تا بزرگسالی ممکن است ایجاد شود ولی درصد کمی از افراد مبتلا به این اختلال شنوایی می شوند زیرا بیماری نادری است.