چاپ
دسته: blog
بازدید: 708
اختلالات شنوایی

اختلالات شنوایی، شنوایی حس مهمی است که کودک با دریافت های شنیداری حرف زدن را یاد می گیرد پس اگر نوزادی از ابتدا نشنود قادر به تکلم هم نیست.

تشخیص زود هنگام اختلالات شنوایی نوزادان برای اطمینان روند رشد او ضروری خواهد بود و در اصل نخستین سال های زندگی تاثیر قطعی در رشد زبان و صحبت کردن را دارد.


برخی از علل اختلالات شنوایی


1-عفونت ها: بعضی عفونت ها در ابتدای تولد می توانند آسیب های جدی به شنوایی برسانند مثل بیماری آنفولانزا و گروه دیگری از عفونت ها مثل سرخچه در زمان جنینی می تواند باعث اختلالات شدید در شنوایی شود.
2-سرو صدا: یکی از دیگر علت های کم شدن قدرت شنوایی بودن در محیط های پر سر و صداست و در کارخانجات با سر و صدای دستگاه ها و جوامع صنعتی باعث افت تدریجی شنوایی می گردد، و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند از طریق هدفون هم می تواند صدماتی جدی به گوش وارد کند.
3-بیماری های ارثی: مهم ترین دلیل کاهش شنوایی های عمیق می باشند که اختلالات شنوایی در این بیماری از بدو تولد ممکن است خود را نشان داده و یا بعدها بعد از بیست سالگی بروز پیدا کند.
4-ضربه: ضربه هایی مثل سوانح رانندگی، سیلی، برخورد اجسام به گوش یا سر و افتادن از ارتفاع باعث آسیب های خفیف تا بسیار شدید به تعادل و سیستم شنوایی می شوند که در این صدمات احتمال آسیب استخوانچه و پرده گوش یا حلزون شنوایی وجود دارد.


پیشگیری از اختلالات شنوایی در کودکان


نوزان و کودکان همیشه باید در برابر صداهای شدید محافظت شوند زیرا گوش کودکان حساس تر از گوش بزرگسالان است، لازم است آموزش های لازم برای محافظت از گوش ها به کودکان یادآوری شود.عفونت های مکرر گوش و سرماخوردگی می تواند به صورت موقت شنوایی را کم کند و در این صورت هوا به خوبی در گوش جریان نخواهد داشت و منجر به جمع شدن مایعات در گوش می شود که نیاز به اقدام درمانی مناسب برای جلوگیری از کهنه شدن مشکل خواهد بود.
نتیجه گیری
شدت اختلال شنوایی می تواند در افراد متغیر باشد و به دلایل مختلف رخ دهد، اختلال در شنوایی بعد از تولد می تواند به علت آسیب فیزیکی، مریضی یا علل مادرزادی به وجود بیاید.