شنوایی و تعادل

شنوایی و تعادل، گوش وظیفه شنیدن و حفظ تعادل در بدن را بر عهده دارد که گوش از سه بخش گوش داخلی، گوش میانی و گوش خارجی تشکیل شده است.

درک ناخودآگاه وضعیت بدن به ما اجازه می دهد حرکت کنیم بدون آنکه زمین بخوریم، گوش دارای اندام های مجزای شنوایی و تعادل است که صداهای اطرافمان و اطلاعات درونی درباره حرکتمان را تشخیص می دهد.


برخی از آزمایش های شنوایی و تست های تعادل بدن


1-آزمایش صندلی چرخان: فرد روی یک صندلی کنترلی می نشیند که به آرامی به صورت دایره وار حرکت می کند و هنگامی که سرعت چرخش زیاد می شود حرکات چرخشی صندلی تغییر می کند.


2-آزمایش تحرک چشم: حرکت چشم های بیمار به دنبال یک جسم متحرک مورد بررسی قرار می گیرد.


3-آزمایش پوسچروگرافی: این آزمایش مشخص میکند که کدام بخش بیشترین مشکل را ایجاد کرده است و فرد بدون کفش روی سطح مشخصی می ایستد و در حالت های بدنی مختلف ملزم به حفظ تعادل می شود.


4-درمان: اگر سرگیجه ادامه دار شود پزشک با توجه به تشخیصی که در مورد عامل ایجاد آن می دهد درمان را تجویز می کند و درمان ها ممکن است شامل انجام تمرینات تعادلی و دارویی باشند.


5-داروها: برای درمان سرگیجه داروهای گوناگونی تجویز می شود که بیشتر آنها خواب آور هستند.


6-جراحی و سایر روش ها: برای تشخیص سرگیجه پزشک آزمایش خون را برای بررسی عفونت و دیگر آزمایش های مربوط به سلامت قلب تست های تعادل بدن را تجویز می کند.


رابطه میان گوش و تعادل بدن


گوش داخلی از دو بخش حلزون گوش و دستگاه دهلیزی تشکیل شده است که حلزون امور مربوط به شنوایی را انجام می دهد و دستگاه دهلیزی به حفظ تعادل کمک می کند. دستگاه دهلیزی شبکه ای از لوله های تو در تو است که در هر گوش سه عدد از این لوله ها موجود است، دستگاه دهلیزی حرکات شما را از طریق سلول های حسگر خود که بر اثر چرخش یا حرکت دادن فعال می شوند را شناسایی می کند. حلزون گوش دارای سلول های حسی است که به صدا حساس هستند و در اندازه های گوناگون موجود هستند و به اکثر صداها واکنش نشان می دهند. تعادل فقط با دستگاه دهلیزی درون گوش برقرار نمی شود بلکه، از طریق دستگاه حسی و بینایی برقرار می شود که اگر یکی از این دستگاه ها آسیب ببینند باعث عدم تعادل و سرگیجه میشوند.


نتیجه گیری


سرگیجه و عدم تعادل یکی از شایع ترین بیماری های دوران پیری می باشد که عمدتا به صورت درد در ناحیه پایینی پشت سر می باشد.