ویژگی ها و مزایای سمعک دیجیتال

با توجه به تکنولوژی سمعک های دیجیتال برآن شدیم تا در این مقاله شما را با ویژگی ها و مزایای این نوع از سمعک ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

ویژگی های سمعک دیجیتال

حذف فیدبک یا سوت سمعک

کاربران سمعک حتما با صدای فیدبک یا سوت سمعک آشنا هستند. سمعک های قدیمی قادر به حذف و کنترل فیدبک سمعک نمی باشند. با این وجود، سمعک های دیجیتال به خوبی سوت سمعک را کنترل و حذف می کنند به طوری که اصوات گفتاری آهسته و فرکانس بالا یا زیر قابل شنیدن می گردند.

میکروفون جهت دار

میکروفن جهت دار در تمرکز سمعک به صداهای خاص گفتاری و کاهش اصوات مزاحم اطراف کمک ویژه ای می کند. در بعضی از سمعک های دیجیتال حتی جهت نویز توسط میکروفن به خوبی و با دقت بسیار زیادی تشخیص داده می شود. سمعک های دیجیتال با توجه به رده تکنولوژی خود، محیط شنیداری اطراف را اتوماتیک وار آنالیز می کنند که منجر به جداسازی اصوات مختلف می شود. 

مدیریت اصوات نویزی و مزاحم

امروزه سمعک های دیجیتال به نوعی ساخته شده اند که شنیدن برای کاربر سمعک بسیار راحت است. در واقع در این سمعک ها نویز و سروصدای مزاحم مثل صدای فن، صدای ترافیک و بوق ماشین ها، صداهای بلند و ناگهانی و غیره به حداقل ممکن می رسد. علاوه بر راحتی شنیداری، کاهش نویز به بهتر شنیدن گفتار کمک ویژه ای می کند. همان طور که قبلا ذکر شد در تکنولوژی های گذشته تمامی صداها یکسان افزایش می یافتند که این مشکل بزرگ در سمعک های دیجیتال رفع شده است.

ارتباط با وسایل صوتی و تصویری

به کمک تکنولوژی دیجیتال، امروزه سمعک های دیجیتال قابلیت اتصال به تلفن و وسایل صوتی و تصویری را دارا هستند که منجر به استفاده آسان و بسیار کاربردی سمعک شده است. البته این فن آوری در تمامی سمعک های دیجیتال تعبیه نشده است.

مزایای سمعک های دیجیتال

با توجه به نکات ذکر شده سمعک های دیجیتال از مزایای ویژه ای برخوردار هستند:

  • قابل برنامه ریزی و تنظیم هستند.
  • سروصدای محیط را به حداقل ممکن می رسانند.
  • اصوات گفتاری را به صورت ویژه ای افزایش می دهند.
  • برای محیط های شنیداری مختلف برنامه ریزی می شوند.
  • برای رفع نیازهای فرد کم شنوا بسیار مناسب هستند.

از لحاظ ظاهری، سمعک های دیجیتال به انواع مختلف سمعک داخل گوشی و سمعک پشت گوشی تقسیم بندی می شوند که قدرت و اندازه ی این سمعک ها نیز متفاوت می باشد. امروزه سمعک های دیجیتال از برندها و سطوح تکنولوژی با قیمت های متفاوتی در دسترس افراد کم شنوا هستند. انتخاب نوع سمعک از نظر ظاهری و نوع تکنولوژی آن، پروسه ای تخصصی می باشد که به دانش آکادمیک نیاز دارد.