بربرین چیست و نحوه عملکرد آن در بدن به چه صورت است؟

بربرین چیست و نحوه عملکرد آن در بدن به چه صورت است؟، ترکیبات موسوم به بربرین در زمره قوی‌ترین مکمل‌های طبیعی روی زمین به شمار می‌روند. فواید آن بر سلامت شگفت‌انگیز است و تاثیرات آن بر بدن در سطح مولکولیست. اثبات شده است که بربرین موجب کاهش شاخص قند خون، کاهش وزن و بهبود سلامت قلب می‌گردد، که این نکات از معدود موارد تاثیرات آن بر سلامت است. نتایج مطالعات حاکی از آن است که تاثیر مکمل‌های بربرین کم‌تر از داروهای تجویزی نیست.

بربرین چیست؟

بربرین شامل ترکیبات بافت‌زنده است که از گیاهان متعدد و متفاوتی از جمله گروهی از بوته‌ها موسوم به بربرین عصاره‌گیری می‌شود. به بیان تخصصی، بربرین در طبقه‌ی خاصی از ترکیبات که آلکالوئید(شبه قلیا) خوانده می‌شوند، جای دارد. رنگ آن زرد است و اغلب به عنوان ماده‌ی رنگ‌زنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بربرین در طب چینی از سابقه‌ایی طولانی برخوردار است و در درمان بیماری‌های متعددی به کار برده می‌شد. اکنون، علوم مدرن نیز خواص شگفت‌انگیز بربرین را در درمان برخی بیماری‌ها تائید می‌نمایند.

نحوه‌ی عملکرد بربرین 

تاکنون صدها تحقیق مختلف در زمینه‌ی بربرین صورت پذیرفته و اثبات شده است که تاثیرات شگرفی بر سیستم‌های زیستی می گذارد.

پس از اینکه بربرین وارد شکم می‌شود، جذب بدن شده و وارد چرخه‌ی گردش خون می‌گردد. سپس به سوی سلول‌های بدن حرکت می‌کند. بربرین درون سلول‌ها نفوذ کرده، بر چندین نوع مختلف از اهداف مولکولی تاثیر گذاشته و عملکرد آنها را تغییر می‌دهد. بدین ترتیب نحوه‌ی عملکرد آن‌ها مشابه با داروهای تجویزی است.

یکی از اصلی‌ترین عملکردهای بربرین، فعال نمودن آنزیم‌های درون سلولی موسوم به آنزیم فعال‌کننده‌ پروتئین است. این آنزیم گاهی به عنوان کلید اصلی سوخت و ساز در نظر گرفته می‌شود. این آنزیم درون سلول‌‌های اندام‌های مختلف از جمله مغز، عضلات، کلیه‌ها، قلب و کبد یافت می‌شود و نقشی اساسی در تنظیم سوخت و ساز ایفا می‌کند.

بعلاوه بربرین تاثیرات مختلفی بر مولکول‌های درون سلولی بر جای می‌گذارد و حتی بر فعال و غیر فعال نمودن ژن‌ها نیز می‌تواند، موثر واقع شود. در مقایسه با داروها، بربرین موجب کاهش چشمگیر شاخص قند خون می‌گردد، که از این لحاظ با داروهای قند خون برابری می‌نماید.

دیابت نوع ۲ در زمره بیمارهای خطرناکیست که در دهه‌های اخیر به طرزی باورنکردنی رواج یافته و سالانه موجب مرگ میلیون‌ها نفر می‌شود. خصیصه‌ی اصلی دیابت، افزایش سطح قند (گلوکز) خون ناشی از مقاومت در برابر نسولین یا کمبود انسولین است.

شاخص قند خون بالا در دراز مدت موجب آسیب‌های جدی به بافت‌ها و اندام‌های مختلف شده و بالطبع منجر به بروز مشکلات عدیده‌ایی بر سلامت و در نهایت کوتاهی عمر فرد می‌گردد. مطالعات فراوانی در این زمینه اثبات می‌کند که بربرین به طرز چشمگیری موجب کاهش شاخص قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود. در حقیقت، تاثیر آن نظیر داروی رایج دیابت یعنی متافورمین است.

برگرفته از سایت مجله سلامت