سمعک های دیجیتال یکی از جدیدترین نوع سمعک های تولیدی می باشند که دارای کیفیت بهتری نسبت به سمعک های آنالوگ قدیمی هستند. در این نوع از سمعک ها کیفیت صدا بهتر شده و صوت به طور موثری حذف می شود، مدار خروجی سمعک دیجیتال کیفیت بهتری داشته و از نوع AGC است و صدای خش خش در آن حذف شده است. نوع میکروفون به کار رفته در آن از نوع دایرکشنال می باشد که سبب درک بهتر صدا در محیط های شلوغ می گردد. نوع مدار حذف سوت سمعک از نوع پیشرفته آداپتیو می باشد که سبب می گردد سمعک به هیچ وجه سوت نزند. با استفاده از این نوع سمعک بیمار می تواند به راحتی حرف زد و صدای تلویزیون و موسیقی را دریافت کند. اندازه سایز سمعک های دیجیتال بسیار کاهش پیدا کرده و وزن کمی را نسبت به انواع دیگر سمعک ها به خصوص سمعک های آنالوگ دارند. با ما همراه باشید تا بیشتر با این نوع سمعک ها آشنا شوید.

در سمعک های دیجیتالی وجود مدارهای پردازش سیگنالی دیجیتالی تحول بزرگی را در صدای سمعک ایجاد نموده است و بیمارانی که قبلا در محیط های شلوغ و پررفت و آمد خیابانی شکایت داشتند و یا صداهای آرام را به خوبی نمی شنیدند، با وجود این سمعک تا حد زیادی مشکلاتشان رفع گشته است. در سمعک های دیجیتالی انواع مدارات حذف نویز قرار گرفته و بهبود تشخیص گفتار در آن ها به وجود آمده است. یکی دیگر از مزایای سمعک های دیجیتالی قابلیت انطباق آن ها است، در این نوع از سمعک ها می توان با توجه به نوع افت و خیز شنوایی افراد این سمعک ها را تنظیم نمود. این نوع سمعک ها برنامه پیشرفته ای را دارند و می توان با توجه به هر محیط آن ها را تنظیم نمود و صدای شفافی را با آن دریافت کرد. برای مثال در محیط هایی مانند مجالس و کنسرت ها می توان سمعک را با این نوع محیط تنظیم نمود.

چرا سمعک های دیجیتال؟

سمعک های دیجیتالی دارای ویژگی های قابل برنامه ریزی آنالوگ هستند، اما موج های صوتی را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کنند و یک تکرار دقیق صدا را تولید می کنند. تراشه های کامپیوتری در سمعک های دیجیتال، گفتار و دیگر صداهای محیطی را تحلیل می کنند. سمعک های دیجیتال برای پردازش پیچیده تر صدا در طول فرایند تقویت کننده امکان می دهد که عملکرد آنها را در شرایط خاص بهبود دهد (به عنوان مثال، نویز پس زمینه و کاهش سوت). تراشه های کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل گفتار و دیگر صداها استفاده می شود، به طوری که پردازش پیچیده تر صداهای در طول تقویت را امکان پذیر می سازد. تکنولوژی صدای دیجیتال ممکن است عملکرد شنوایی را در محیط های خاص بهبود بخشد، سر و صدای پس زمینه و صدای خفیف را کاهش دهد. آنها همچنین انعطاف پذیری بیشتری در برنامه های شنوایی دارند تا صدایی که می فرستند بتواند به نیازهای یک الگوی خاص از شنوایی برسد. سمعک های دیجیتال نیز خاطرات برنامه های متعددی را ارائه می دهند. اکثر افرادی که به دنبال کمک های شنوایی هستند، امروزه انتخاب تکنولوژی دیجیتال را ارائه می دهند.

چرا سمعک های دیجیتال نسبت به سمعک های قدیمی ارجحیت دارند؟ 

تمامی سمعک ها از چهار جز تشکیل شده اند: میکروفن، آمپلی فایر، بلندگو یا رسیور و باتری. زمانی که در مورد سمعک دیجیتال صحبت می شود منظور آمپلی فایر یا پردازش‌گر سمعک است. آمپلی فایر اصوات را بلندتر می کند. در تکنولوژی های قدیمی تر تمامی اصوات افزایش می یابند، ولی در سمعک های دیجیتال بین اصوات مختلف تفاوت گذاشته می شود. آمپلی فایر سمعک های دیجیتال در واقع یک کامپیوتر کوچک و بسیار قوی است. این کامپیوتر کوچک ابزاری فراتر از تقویت کننده‌ی صدا است و توسط ادیولوژیست متناسب با نوع و میزان کم شنوایی قابل تنطیم است. در سمعک های دیجیتال بین صدا گفتار و اصوات مزاحم سروصدا تفاوت گذاشته می شود. بنابراین، درک کلمات و راحتی کاربر بسیار افزایش می یابد.